top of page

Geometri : Polygonal Ngons used. Nedir?Ngons ve Üçgenler Neden Bu Kadar Kötü?

Bu, birçok yeni 3D modelleyicinin muhtemel bir sorusudur, 'Ngons ve üçgenlerde sorun nedir ve neden bir dörtlü oluşturmak için geometriyi her zaman yeniden yönlendirmeliyim?' Evet, ngonslar ve üçgenler genellikle kötü bir hal alır, ancak bunun için iyi bir sebep var. Topolojiyi modelinize yeniden yönlendirmek bazen sıkıcı bir görev gibi görünse de, genellikle buna değer ve modeliniz küçük bir temizlikle daha iyi olacaktır.

Bir Ngon Nedir? Bir ngonun ne olduğunu bilmiyorsanız, bu soruyu biraz daha anlayabilmeniz için çok hızlı bir incelemeye geçelim. Bir ngon, beş veya daha fazla köşeyle birbirine bağlanmış beş veya daha fazla kenar veya kenardan oluşan bir yüz veya poligondur. Bir dörtlünün (4 taraf) üzerindeki herhangi bir şey bir ngon olarak kabul edilir.

Üçgen nedir? Üçgen muhtemelen zaten anladığınız bir şeydir ve bu, 3 köşeyle birbirine bağlanan sadece 3 kenar veya kenardan oluşan bir yüzdür. Bu iki poligonun tam ortasında, dört köşeyle birbirine bağlı dört kenar veya kenardan oluşan bir yüz veya poligon olan dörtlüdür. Bu, muhtemelen duyduğunuz çokgen türünü oluşturmaya çalışmanız gereken türdür. Bununla birlikte, kenar döngüleri eklerken, geometrinizi yapmak istediğinize göre çözünürlük ve şekillendirme yapmak, birkaç üçgene veya kısaca çarpmamak neredeyse imkansızdır. Öyleyse neden topolojinizi yeniden yönlendirmek ve dörtlü bir ağ oluşturmak için zaman ayırmalısınız? Gelin ve üçgenlerden kaçınmak için birkaç ana neden üzerinden gidelim.

Deformasyonlar Ngolar tipik olarak modeli deforme ederken çok fazla soruna neden olur. Modeliniz donatılacak ve canlandırılacak boru hattından geçecekse, dörtlü bir topoloji bir zorunluluktur. Üçgenler de bu soruna neden olabilir. Üçgenler biraz daha yumuşak ve ngolar kadar kötü olmasa da, animasyon zamanlarında hala bazı sorunlara neden olabilirler. Temiz olmayan topoloji, düzeltmeler için size geri gönderilecek bir model anlamına gelir. Siz kendi projeniz üzerinde çalışıyor olabilirsiniz ve modelleyici, donanımcı ve animatör sizsiniz, modelleme aşamasında kesinlikle kendi kurallarınızı kendiniz koyarsınız. Ancak, çok ağır olmayan bir modeli canlandırmaya çalışırken ortaya çıkan sorunları ilk elden çabucak anlayacaksınız.

Render Sorunları Ngolar ve üçgenler, oluşturma süresinde bazı garip sorunlara neden olabilir. Her şey vitrinde iyi gözükse de, bir kez göründüğünde çok garip eserler olduğunu fark edebilirsiniz. Bundan gerçekten kaçınmanın tek yolu, geri dönüp modelinizdeki düğümleri temizlemek.

Yumuşatma Hem model hem de üçgenler, bir modeli yumuşatmaya çalışırken sorunlara neden olur. Fazladan köşeler ve kenarlar, modelde dörtlü bir şekilde oluşması durumunda ortaya çıkmayacak olan çok garip bir çıkmaza neden olabilir.

Endüstrinin Her Alanında Dörtlü Kabul Edilir Üçgenlerden ve üçgenlerden kaçınmanın çok önemli bir nedeni, dörtlünün gerçekten endüstri tarafından kabul edilen çokgen olmasıdır. Tel örgü kaplamalı bir 3D modelleme demo makarası gönderirseniz ve modelinizin topolojisi, tüm farklı kenar miktarlarındaki dörtlüler, üçgenler ve kargaşanın bir eşleşmesinden oluşuyorsa, işe alan kişiyi gönderdiğiniz mesaj Modelinizi boru hattının doku, teçhizat ve canlandırma gibi diğer alanlarında da çalışmak üzere uygun şekilde topolojiye sokmak için zaman harcayın. Kesin olarak, örneğin mükemmel şekilde düz bir yüzeyde, ve üçgenlerin kolayca önlenemediği zamanlar veya belki de üçgenleri izleyicinin onları görmeyeceği bir yere gizleyebilirsiniz. Ancak modelinizi temizlemek ve poligon türlerini çözmek için herhangi bir problemi dörtlü olarak yeniden yönlendirmek için zaman ayırmaya çalışmalısınız.

51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page