top of page

UV mapping & UV unwrapping Nedir?

UV mapping

İngilizceden çevrilmiştir-UV haritalama, 2B bir görüntüyü doku haritalama için bir 3B modelin yüzeyine yansıtmanın 3B modelleme işlemidir.

UV haritalama, 2B bir görüntüyü doku haritalama için bir 3B modelin yüzeyine yansıtmanın 3B modelleme işlemidir. 'U' ve 'V' harfleri 2B dokunun eksenlerini belirtir çünkü 'X', 'Y' ve 'Z' zaten 3B nesnesinin eksenlerini model uzayında belirtirken, 'W' ( XYZ'ye ek olarak), bilgisayar grafiklerinde yaygın bir işlem olan kuaterniyon rotasyonlarının hesaplanmasında kullanılır.

UV dokuları, 3B bir nesneyi oluşturan çokgenlerin sıradan bir görüntüden renkle (ve diğer yüzey özellikleriyle) boyanmasına izin verir. Görüntü UV doku haritası olarak adlandırılır. [1] UV haritalama işlemi, görüntüdeki piksellerin çokgen üzerindeki yüzey haritalarına atanmasını, genellikle görüntü haritasının üçgen şeklindeki bir parçasını 'programatik olarak' kopyalayarak ve onu nesne üzerindeki bir üçgene yapıştırarak içerir. [2] UV doku projeksiyon haritalamaya bir alternatiftir (örneğin, modelin X, Y, Z koordinatlarının herhangi bir çiftini veya pozisyonun herhangi bir dönüşümünü kullanarak); Yalnızca nesnenin geometrik alanına değil bir doku alanına eşlenir. Render hesaplama, üç boyutlu yüzeyin nasıl boyanacağını belirlemek için UV doku koordinatlarını kullanır.

Aşağıdaki örnekte, bir küreye iki şekilde damalı bir doku verilmiştir. Solda, UV haritalaması olmadan, küre Öklid uzayını döşeyen üç boyutlu damalardan oyulmuştur. UV haritalamasıyla, dama iki boyutlu UV alanını döşer ve küre haritasındaki bu alana enlem ve boylamlarına göre işaret eder.

UV unwrapping

Bir model bir 3D modeller kullanılarak çokgen bir kafes olarak oluşturulduğunda, kafesdeki her köşe için UV koordinatları (doku koordinatları olarak da bilinir) oluşturulabilir. Bunun bir yolu, 3D modellerin dikişlerdeki üçgen ağı otomatik olarak açıp üçgenleri otomatik olarak yerleştirmesidir. Eğer kafes bir UV küresiyse, örneğin, modeller onu eşit bir projeksiyona dönüştürebilir. Model açıldıktan sonra, sanatçı açılmamış ağı şablon olarak kullanarak her üçgenin üzerindeki dokuyu ayrı ayrı boyayabilir. Sahne oluşturulduğunda, her üçgen 'çıkartma sayfası' ndan uygun dokuya eşlenir. Bir UV haritası, sanatçı tarafından elle yapılan yazılım uygulaması tarafından otomatik olarak veya her ikisinin bir kombinasyonu ile üretilebilir. Genellikle bir UV haritası oluşturulur ve daha sonra sanatçı dikişleri ve üst üste binmeleri en aza indirmek için onu ayarlayıp optimize eder. Model simetrik ise, sanatçı her iki tarafı aynı anda boyamaya izin vermek için karşıt üçgenlerle üst üste gelebilir. UV koordinatları isteğe bağlı olarak yüz başına uygulanır. [2] Bu, paylaşılan bir uzamsal tepe konumunun, üçgenin her biri için farklı UV koordinatlarına sahip olabileceği anlamına gelir; bu nedenle bitişik üçgenler, doku haritasının farklı bölgelerinde kesilebilir ve konumlandırılabilir. En basit şekliyle UV haritalama işlemi üç adım gerektirir: ağı açmak, dokuyu oluşturmak ve dokuyu uygulamak. [1] UV haritalama, tekrarlayan dokuları veya pişirme için ön koşul olarak enjekte edici 'benzersiz' bir haritalama kullanabilir.

395 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page