top of page

Üçlü, Dörtlü, Dörtten Fazlası (Tris, Quads & N-Gons)

Çokgenlerle 3B modelleme yaparken, tüm modellerinizi dörtlü ve üçgenler kullanarak oluşturmak önemlidir.

A- Üçgen bir çokgen bir tri veya üçgen olarak adlandırılır ve basit bir üç taraflı çokgendir. Köşelerinde tam 3 köşesi ve bu noktaları birleştiren 3 kenarı vardır. Bu, çokgen bir yüz oluşturmak için gereken en küçük yapılandırmadır.

B- Kare veya dikdörtgen çokgen dörtlü veya dörtgen çokgen olarak adlandırılır ve dört taraflı bir çokgendir. 4 kenarla birbirine bağlanmış köşelerde tam olarak 4 köşesi vardır. Bu, dijital modeller oluştururken en çok istenen poligon türüdür ve birçok sanatçı, işlerini karmaşık boru hatlarındaki müşteriler için daha çekici hale getirmeye yardımcı olmak için dörtlüden başka bir şey kullanmadan nesnelerini oluşturmayı sever.

C- N-Gon, dörtten fazla köşesi ve kenarı olan bir çokgendir. Bu tür bir çokgen TurboSquid müşterileri tarafından istenmez ve bundan kaçınılmalıdır. Geometrik özelliklerinden dolayı, bir N-Gon her zaman dörtlü, tris veya ikisinin bir kombinasyonuna ayrılabilir; Böylece kenar köşeleri arasına bağlantı kenarları ekleyerek çıkarılması her zaman kolaydır.

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page