top of page

İzole Tepe Noktaları (Isolated Vertices)

3D modelde, yalıtılmış bir tepe noktası, yüze bağlı olmayan bir tepe noktasıdır. İzole köşeler bazen karmaşık modelleme işlemlerinden veya CAD uygulamalarından modelleri içe aktarmadan kaynaklanır. Yalıtılmış köşeler genellikle oluşturma sorunlarına neden olmasa da, genellikle müşterinin iş akışını bozabilir. Örneğin, hileli bir karakter için kaplama işlemi genellikle numaralandırılmış köşelere dayanır, bu da yalıtılmış köşelerin sürece gereksiz karışıklık ve potansiyel hatalar ekleyebileceği anlamına gelir. Bu sorun müşteriler için özellikle sinir bozucudur, çünkü modelinizi satış için yayınlamadan önce düzeltmeniz kolaydır, ancak müşterinin sorunu satın aldıktan sonra tespit etmesi ve çözmesi saatler sürebilir.

Çözümü:

1. Görünüm penceresinin sol üst köşesindeki artı sembolüne tıklayın, oradan Xview Isolated Vertices'i seçin. Nesnenizin kaç tane izole köşe içerdiğini gösteren yeşil metin, görünümün alt orta alanında görünecektir.

2. Üstteki menüye gidin ve Birimler Kurulumunu Özelleştir'i tıklayın, ardından Genel Birimler kutusunu tıklayın.

3. Değiştir Paneline gidin ve Poli Değiştiriciyi Düzenle'yi seçin. Ardından seçim türünü Vertices olarak değiştirin.

4. Görünüm penceresinin alt orta kısmındaki yeşil metne geri dönün ve sağ tıklayın. Ardından Sonuçları seç'e basın. Yalıtılmış köşe noktalarınız seçilecektir.

5. Değiştir Panelinde İzole Vertices'i Kaldır düğmesine basın veya sil tuşuna basın.

6. Modelinizde artık izole köşeler yok.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page